Yazılı Basın

Nevhan Gündüz ” Hedefimiz Avrupa’nın İlk 10’u “

Nevhan Gündüz " Hedefimiz Avrupa'nın İlk 10'u " Capital

Nevhan Gündüz ” Hedefimiz Avrupa’nın İlk 10’u “

Nevhan Gündüz
Elektrik taahhüt sektörünün önemli oyuncularından ORGE, 2019’da yüzde 20 gelir artışı hedefliyor. 7 proje yürüten ORGE Enerji Elektrik’in CEO’su Nevhan Gündüz, “2019’da yurt içinde odak alt sektörlerimiz raylı sistemler ve kamu alt yapı yatırımlarıyla nitelikli yapı projelerine yoğunlaşarak bu başarıları yurt dışına da yaymak istiyoruz” diyor. Şirketin 5 yıllık projeksiyonunda Türkiye’de lider ve Avrupa’nın ilk 10 elektrik taahhüt şirketi arasında yer almak bulunuyor.

Elektrik taahhüt sektörünün önemli oyuncularından olan ve 20’nci yılını kutlayan ORGE, bu yıl da büyümesini sürdürüyor. Şirket bu yıl 2018’e paralel olarak yüzde 20 ciro artışı hedefliyor ve faaliyet kârlılığını muhafaza etmeyi amaçlıyor.

Mevcutta 7 proje yürüten ORGE Enerji Elektrik’in CEO’su Nevhan Gündüz, “2019’da sağlıklı operasyonel ve finansal yapımızın bize sağladığı güçle yurt içinde odak alt sektörlerimiz raylı sistemler ve kamu alt yapı yatırımlarıyla nitelikli yapı projelerine yoğunlaşarak bu başarıları yurt dışına da yaymak istiyoruz” diyor.

2012’den bu yana halka açık olan ORGE, 2018’in ilk 9 ayında cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 35 artırarak 86,5 milyon TL’ye çıkardı. Aynı dönemde net dönem kârında da yüzde 10 artış yakaladı.

Gündüz, şirketin gelecek planlarını şöyle özetliyor: “2019 yılında ORGE global ayak izini artırma ve bölgesel bir şirket olma planı kapsamında uluslararası müteahhitlik firmalarıyla iş ortaklıkları arayışında olacak.

Halihazırda bir çok premium inşaat projesinin yürütüldüğü Azerbaycan ve Kuveyt ile Almanya’da iş fırsatlarını artırmak için görüşmelerde bulunuyoruz.

5 yıllık projeksiyonumuzda ülkemizin lider ve Avrupa’nın ilk 10 elektrik taahhüt şirketi arasında yer almayı amaçlıyoruz.”

“ORTAK GİRİŞİMLERE SICAK BAKIYORUZ”

nevhan-gunduz

SATIN ALMA PLANLARI

Şirketimize yurt içi ve dışında stratejik ortaklık teklifleriyle gelecek yatırımcılarla ortak girişimler kurma konusuna olumlu bakıyoruz. İnşaat endüstrisinin yatay ve dikey segmentlerinde hizmet veren uluslararası şirketlerle ortaklıklar kurmak ve bu yolla şirketin pazarini genişletmesi de olası senaryolarımız arasında bulunuyor.

YENİ PAZARLARA KAPI

Bununla birlikte potansiyel bir ortağın ORGE’ye know-how ve yeni pazarlara giriş için network sağlaması tercih sebebi olacak. Potansiyel ortağın kurumsal deneyimi, kültürü ve coğrafi konumunun da ORGE’nin planlarıyla örtüşmesi de önem verdiğimiz başlıklar arasında olacak.

ORGE Enerji Elektrik CEO’su Nevhan Gündüz ile enerji alanındaki çalışmalarını, büyüme rotalarını detaylandırdık :

Bu yıl şirketinizin ana gündeminde hangi projeler ve yatırımlar bulunuyor ? Bu yıl için nasıl bir büyüme planınız var ?

1998 yılında kurulan ve 20’nci yılını kutladığımız ORGE, elektrik taahhüt sektörünün en önemli üç şirketi arasında değerlendiriliyor. 2012’den bu yana halka açık bir şirketiz.

Bu yıl yaklaşık 600 kişiye istihdam sağladık. 2018 yılının ilk 9 ayında, ciromuzu bir önceki yıla kıyasla yüzde 35 artışla 86,5 milyon TL’ye çıkardık. Aynı dönemde net dönem kârımızı yıllık göreli yüzde 10 artışla 27,5 Milyon TL’ye taşıdık.

Bugünlerde şirket olarak 7 proje yürütüyoruz ve imza aşamasında olan bir önemli projemiz daha var.

Bu yılın ülkemiz genelinde maliyet ve verimlilik maksimizasyonu çabalarının ön plana çıkacağı, öncelikle mevcudun muhafazasının amaçlanacağı bir yıl olmasını bekliyoruz.

Biz de bu çerçevede hareket ederek, sağlıklı operasyonel ve finansal yapımızın bize sağladığı güçle yurt içinde odak alt sektörlerimiz olan raylı sistemler, kamu alt yapı yatırımlarıyla nitelikli yapı projelerine yoğunlaşarak, yurt içinde gösterdiğimiz başarıları yurt dışına da yaymak istiyoruz.

Bugüne kadar Türkiye’ye ne kadar yatırım yaptınız ? Bundan sonrasında yatırım ajandanız nasıl ?

2019 yılı yatırım ajandamızda özellikle bilişim ve insan kaynağı altyapılarımızın iyileştirilmesi ön planda olacak.

Geçtiğimiz yıl, şirketiniz için nasıl geçti ?

2018 genel olarak ülke ekonomisi için zor bir yıl oldu. Buna karşın şirket yönetimimizin yerinde çıkan öngörüleri ve zamanında alınan önlemlerle ORGE’nin 20’nci yılında imza süreci devam projelerimiz de dikkate alındığında tüm zamanlarımızın en büyük yeni alınan iş ve devam eden işlbacklog) hacimlerini yakaladık.

Elimizdeki işlerle birlikte 250 milyon TL’yi aşan tüm zamanlarımızın en büyük backlog rakamına ulaştık.

İş büyüklüğü, hasılat, kârlılık, aktif büyüklük ve istihdam açısından ciddi büyüme sağladığımız bir yıl oldu.

2018 başında yıllık gelir artışının yüzde 20 olması ve net kârın geçen yıla göre sabit kalması öngörülüyordu. 9 aylık sonuçlar bu hedeflerin aşılmasının mümkün olduğunu gösteriyor.

Peki 2019 yılında hangi alanlarda büyüme planlıyorsunuz ?

2019 yılında ORGE global ayak izini artırma ve bölgesel bir şirket olma planı kapsamında uluslararası müteahhitlik firmalarıyla iş ortaklıkları arayışında olacak.

Halihazırda bir çok premium inşaat projesinin yürütüldüğü Azerbaycan ve Kuveyt ile Almanya’da iş fırsatlarını artırmak için görüşmelerde bulunuyoruz.

Yurt içinde de odak alt sektörlerimiz raylı sistemler, kamu alt ve üst yapı projeleriyle nitelikli yapılarda girişimlerimiz sürecek. 2019’da geçmiş yıla paralel şekilde yüzde 20’lik gelir artışı ve faaliyet kârlılığımızı muhafaza etmeyi hedefliyoruz.

Bu yıl için büyüme stratejinizi alabilir miyiz ? Büyümenizi sürükleyecek ana alan ve projeler neler olacak ?

Yurt içi ve yurt dışında odak alt sektörlerimiz raylı sistemler, kamu alt ve üst yapı projeleri ile nitelikli yapılarda sürdürdüğümüz girişimlerden sonuç aldığımız taktirde şirketimizin büyümesine önemli katkı sağlayabileceğimiz düşünüyoruz.

5 yıllık projeksiyonumuzda da ülkemizin lider ve Avrupa’nın ilk 10 elektrik taahhüt şirketi arasında yer almayı amaçlıyoruz.

“DÖVİZ YÜKÜMLÜLÜĞÜ OLMAYAN KAZANACAK”

nevhan-gunduz

KURUN ETKİSİ

2018, enerji sektörünün kamunun gerçekleştirdiği kısmı iyileştirmelerle nefes aldığı buna karşılık kur farkları kaynaklı finansman giderlerinin önemli sorunlar yarattığı bir yıl oldu.

Kur artışının ve takiben oluşan finansman maliyet artışının elektrik taahhüt sektöründe benzer sorunlara yol açtığını söyleyebiliriz.

Borçlanma maliyetlerin artması yatırım, büyüme ve kârlılık imkanlarını ister istemez sınırlamış oldu.

PAYLAR DEĞİŞECEK

Buna karşın pazarda oluşan boşalmayla, öz kaynak yapısı kuvvetli ve döviz yükümlülüğü olmayan ve işlerinde kur riskini minimize edebilen yapılar, bu dönemden pazar payını ve kârlılığını büyüterek çıkma şansına sahip olacak.

ORGE olarak biz de bu yapıda bir şirket olarak bu sıkıntıları fırsata çevirmek için gayret sarf ediyoruz.

FIRSATA DÖNEBİLİR

2019’un tüm sektörlerde maliyet ve verimlilik maksimizasyonu çabalarının ön plana çıkacağı bir yıl olacağını düşünüyoruz. Öncelikle mevcudun muhafazasının amaçlanacağı bir yıl olacağını bekliyoruz.

Bununla birlikte risk, nakit ve alacak yönetimini başarıyla sürdüren şirketlerin, bu durumu bir fırsata çevirip önemli bir büyüme imkanı da yakalayabileceklerini düşünüyoruz.

CAPITAL / ELÇİN CİRİK01.02.2019
Nevhan GÜNDÜZ / Orge Elektrik Taahhüt CEO’su

nevhan-gunduz-capital
nevhan-gunduz
nevhan-gunduz