Yazılı Basın

Nevhan Gündüz ” Yenilenecek Yapılar 10 Milyar TL’Lik Pazar Oluşturur “

Nevhan Gündüz " Yenilenecek Yapılar 10 Milyar TL'Lik Pazar Oluşturur "

YENİLENECEK YAPILAR 10 MİLYAR TL’LİK PAZAR OLUŞTURUR

ORGE Enerji Elektrik Taahhüt CEO’su Nevhan Gündüz, eski teknolojili ve günümüz enerjilerine uyumlanacak binaların yenilenmesinin yılda yaklaşık 10 milyar TL’lik bir potansiyeli olduğunu öngörüsünde bulundu.

Türkiye’nin önemli nitelikli elektrik taahhüt şirketlerinden ORGE Enerji Elektrik Taahhüt CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevhan Gündüz, Türkiye’de renovasyon tarihi gelen, yenilenmesi gereken binaların pazar için potansiyel olduğuna dikkat çekti.

nevhan-gunduz

Yeni işler, yeni pazarlar kadar hali hazırda kullanılan binaların da kendileri için potansiyel olduğuna vurgu yapan Gündüz, “Bazı binaların mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Eskiyen binaların elektriksel ve teknolojik alt yapılarının güncellenmesi, yenilenmelidir. Özellikle havalimanları, AVM’ler, bankalar, oteller, hastaneler ve akıllı binaların elektriksel altyapılarının, tüm zayif akım sistemlerinin ve data altyapılarının güncel ve akıcı olması gerekiyor. Bu yapıların yıpranma süreleri var. Bu nedenle bu binaların güncellenmesi yani bakımlarının muhakkak yapılması gerekiyor. Olağandışı bir gelişme, deprem, sel, yangin gibi bir afet yaşanmadıysa güncellenme tarihinde yenilenmeli” dedi.

Nevhan Gündüz, yenilenecek binalarda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: “Detaylı, güncel bir elektrik ve zayıf akım projesi hazırlanmalı. Proje mutlaka son teknoloji ürünlerle hazırlanmalı ve yeni çağdaş ürünler tariflenmeli. Bu işi yapabilecek başarılı uygulamacılar seçilmeli. Uygulamacılar, işveren tarafından hassas bir şekilde kontrol edilmeli ve çağın gerektirdiği teknolojik altyapılara uyumu gözlemlenmeli. Yenilemesi tamamlanan yatırım, takip eden süreçlerde yatırımcının ehil bakım ekibi tarafından düzenli olarak kontrol edilmeli”.

Gündüz, ‘yenilenme pazarı’ olarak nitelendirdiği eski teknolojili ve günümüz enerjilerine uyumlanacak binaların yenilenmesinin yılda yaklaşık 10 milyar TL’lik bir potansiyeli olduğunu öngörüsünde bulunurken, söz konusu pazarin yenilenebilir enerji yatırımları ile güncel teknolojileri yakalamak isteyenlerle 2020’den sonra 2 katına çıkabileceğini söyledi.

İHA – 30.10.2019

Yenilenecek Binalarda Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • Detaylı, güncel bir elektrik ve zayıf akım projesi hazırlanmalı,
  • Proje mutlaka son teknoloji ürünlerle hazırlanmalı ve yeni çağdaş ürünler tariflenmeli
  • Bu işi yapabilecek başarılı uygulamacılar seçilmeli
  • Uygulamacılar, işveren tarafından hassas bir şekilde kontrol edilmeli ve çağın gerektirdiği teknolojik altyapılara uyumu gözlemlenmeli,
  • Yenilemesi tamamlanan yatırım, takip eden süreçlerde yatırımcının ehil bakım ekibi tarafından düzenli olarak kontrol edilmeli.

Yatırımlar Devam Ediyor

ORGE’nin hali hazırda metro işlerinin yanı sıra Kocaeli Şehir Hastanesi, Yapı Kredi Bankacılık Üssü Altyapı Yenilenmesi, Ibni Haldun Üniversitesi, Büyükyalı İstanbul, Epique Island ve Inistanbul gibi projelerdeki çalışmaları sürüyor.

Hedeflerinden bir diğerinin şehir hastaneleri olduğunun altını çizen Nevhan Gündüz, bu alandaki ilk işlerinin toplam yaklaşık 70 Milyon TL sözleşmeli Kocaeli Şehir Hastanesi projesi olduğunu belirtiyor. ORGE, İstanbul dışında da raylı sistem, otel, hastane ve akıllı binalar alanlarında çeşitli yatırımların içinde yer almak üzere fizibilite çalışmalarına devam ediyor; önemli büyüklükte yeni çalışmaların olması için var gücüyle çalışıyor. nevhan-gunduz

ORGE için son dönemde ortaya çıkan bir iş geliştirme alanı da nükleer santraller oldu. Ülkemizde Sinop, Mersin ve Kırklareli’nde 3 ayri santral için çalışmaları devam ediyor. İnşasına devam edilen Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin 2023’de ilk etabının devreye alınması planlanıyor. Ortalama proje büyüklüğünün 20 Milyar USD seviyesinde olması öngörülen santrallerin, elektrik kapsamının %12-%20 bandında gerçekleşmesi bekleniyor.